مشروح فعالیت های بنیاد لنجان

“ایده اولیه تاسیس بنیاد امید ایرانیان در سال ۱۳۸۴ با توجه به دغدغه‌هایی چون نیاز به یک مجموعه حرفه‌ای اثرگذار در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با دغدغه‌ی پیشرفت همه جانبه کشور، ایجاد زیرساختی برای بهره‌گیری از دانش و تجربه‌ی نخبگان و خبرگان ایرانی در عرصه‌های عمومی، ایجاد فرصتی برای حضور و فعالیت جوانان شایسته در عرصه‌های مدیریتی و سیاست‌گذاری، ترویج رویکرد اعتدال و خردورزی و توسعه گفتمان کشورداری خردمندانه مطرح و توسط جمعی از نخبگان، فرهیختگان و مدیران کشور پایه‌ریزی شد” .بنیاد امید ایرانیان تا کنون با در نظر گرفتن ظرفیت ها موجود در چند مرکز استان از جمله اصفهان تشکیل شده اما شهرستان لنجان، اولین شهرستان غیر مرکز کشور است که شعبه بنیاد در اردیبهشت  94  در آن افتتاح شد.  از جمله ویژگی های شعبه لنجان بنیاد امید ایرانیان علاوه بر بعد مکانی، مرکزیت جوانان در ان است به گونه ای که شورای مرکزی و دبیر آن همگی از قشر جوان می باشند.

تربیت مدیران نسل آینده و فراهم کردن بستر حضور جوانان در تصمیم گیری های کلان، در چهار سطح شهر، شهرستان، استان و کشور  یکی از راهبردهای اصلی این شعبه می باشد.

شعار ” راه توسعه شهرستان از فرهنگ می گذرد” به خوبی نقشه راه  این جوانان برای شهرستان لنجان و به تبع آن کشور را نشان می دهد. شعبه لنجان از  کمیته های ، بانوان، جوانان، اقتصادی، ورزش، هنر و ادبیات، اجتماعی، علمی و دانشگاهی، محیط زیست، حقوقی و سیاسی تشکیل شده است.

اکران فیلم های موفق با نگاه اجتماعی و نقد آن، خوانش و نقد کتاب، برگزاری شب شعر، برگزارهای کارگاه های هنری از جمله برنامه های کمیته هنر و ادبیات است.  اکران فیلم ” قصه ها” رخشان بنی اعتماد و خوانش و نقد کتاب ” چقدر خوبیم ما ” نوشته ابراهیم رها و کارگاه” سه روزه طراحی در نمایش” از جمله   برنامه های کمیته هنرو ادبیات  بوده است.

برگزاری کارگاه های فصلی روان شناسی و کارگاه های روزانه نیز از سوی کمیته اجتماعی برگزار شده است. کارگاه فصل تابستان با موضوع مهارت های زندگی، و کارگاه یک روزه مدیریت خشم از جمله این برنامه ها بوده است.

ضمن اینکه کمیته اجتماعی و حقوقی در روزهای مشخص مشاوره رایگان مددکاری، روانشناسی، استعداد تحصیلی و حقوقی به مردم شریف شهرستان لنجان ارائه می دهند.

فرهنگ سازی در راستای مصرف بهینه سوخت و حفاظت محیط زیست نیز از برنامه های کمیته محیط زیست می باشد.

برگزاری کارگاه  حل اختلاف های حقوقی با مذاکره نیز از جمله برنامه های کمیته حقوقی و سیاسی بوده است. جدیدترین برنامه این کمیته سلسله نشست های حقوق هنر است که در سه جلسه با موضوعات ، شناخت حقوق مالکیت ادبی و هنری، شناخت قراردادهای بازیگری، سیاست فرهنگی در چهار چوب قانون،  در تاریخ 3، 10 و 17 دی ماه ساعت 15 برگزار می گردد.

تمام برنامه های بنیاد در راستای اهداف اساسنامه ، رایگان می باشد.

شعبه لنجان، به تبع کل بنیاد امید ایرانیان،  به جهت خودداری از عضو پذیری بدون پشتوانه ، به صورت عمومی فرم عضویت پخش نمی کند. جوانان و افرادی  که علاقمند به فعالیت در این بنیاد فرهنگی و اجتماعی هستند می توانند شخصاً پس از مراجعه به دفتر بنیاد و آشنا شدن با وظایف و برنامه های بنیاد به عضویت این شعبه در بیایند.

وجود  شهرها و روستاهای متعدد و بویژه سه شهر بزرگ و پرجمعیت زرین شهر، فولادشهر، باغبهاداران در این شهرستان، وجود صنایع مادر ، کشاورزی، طبیعت بکر و شاهراه بودن آن سبب شده شهرستان لنجان از گذشته، یکی از تاثیرگذارترین شهرستان های استان اصفهان باشد. شعبه لنجان نیز با مشارکت جوانان کل شهرستان و با در نظر گرفتن همین فرصت ها و تهدیدها، تاسیس شده است.

شعبه لنجان  در آغاز راه خود قرار دارد و هچون سایر سمن ها قطعاً با مشکلات عدیده روبه رو است اما جوانان  بنیاد امیدوارند با تلاش و پشتکار و همراهی مردم بتوانند باعث اتفاقات خوبی در شهرستان لنجان شوند چنانکه فعالیت های چند ماهه گویای این است که شعبه لنجان یکی از شعبه های فعال بنیاد در سراسر کشور می باشد.

گفتنی است آقای محمود ابراهیمی مسئول شعبه استان اصفهان و علی رضا جانمی مسئول شعبه شهرستان لنجان است که از سوی اعضای شورای مرکزی انتخاب و معرفی شده است.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به دفتر مرکزی شعبه لنجان واقع در زرین شهر- خیابان امام جنوبی- سه راه حافظ- پاساژ شهاب ( جنب رفاه) طبقه دوم یا به سایت  www.omidlenjan.ir  مراجعه نمایند.