درباره بنیاد امید ایرانیان

bonyadd

درباره بنیاد امید ایرانیان

معرفی بنیاد

ایده اولیه تاسیس بنیاد امید ایرانیان در سال ۱۳۸۴ با توجه به دغدغه‌هایی چون نیاز به یک مجموعه حرفه‌ای اثرگذار در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با دغدغه‌ی پیشرفت همه جانبه کشور، ایجاد زیرسختی برای بهره‌گیری از دانش و تجربه‌ی نخبگان و خبرگان ایرانی در عرصه‌های عمومی، ایجاد فرصتی برای حضور و فعالیت جوانان شایسته در عرصه‌های مدیریتی و سیاست‌گذاری، ترویج رویکرد اعتدال و خردورزی و توسعه گفتمان کشورداری خردمندانه مطرح و توسط جمعی از نخبگان، فرهیختگان و مدیران کشور پایه‌ریزی شد.

ماموریت بنیاد امید ایرانیان طبق اساس‌نامه آن آمده است عبارت‌است از تلاش برای اعتلای ایران اسلامی و افزایش کیفیت زندگی آحاد مردم به وسیله تولید، بازتولید و توزیع فرهنگ و گفتمان عقلانیت و اعتدال در کشورداری همراه با تعامل و تفاهم سازنده و دانایی محور بین خبرگان و نخبگان خردورز ایرانی داخل و خارج کشور.

بنیاد امید ایرانیان اصول و ارزش‌های بنیادینی چون پایبندی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رعایت اصول کلی میانه‌روی و اخلاق در حوزه‌های مختلف، جوانگرایی و شایسته‌سالاری در کشف و جذب استعدادها و اعتلای ایران اسلامی به عنوان ارزش غایی را دنبال خواهد کرد.

از وظایف اصلی بنیاد امید ایرانیان می‌توان ایجاد تفاهم و تعامل بین خبرگان و نخبگان ایرانی فراتر از مرزبندی‌های سیاسی و جغرافیایی، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و کمک به بازگشت سرمایه‌های انسانی خارج از کشور همراه با استفاده هوشمندانه از سرمایه‌های داخل کشور، توسعه و پرورش منابع انسانی نخبه و کارآمد در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه مدیریت راهبردی، معرفی و ترویج اندیشه‌های راهبردی در عرصه کشورداری از طریق تعامل حرفه‌ای با عرصه قدرت و عرصه عمومی و تاثیرگذاری بر سطوح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری از طریق پژوهش، مشاوره، نقد و آموزش در حوزه مسایل راهبردی و فعالیت در امور عام‌المنفعه، خیریه و فرهنگی و اجتماعی را نام برد.

فعالیت بنیاد

به طور کلی فعالیت‌های بنیاد در مواردی چون ایجاد تفاهم و تعامل بین خبرگان و نخبگان ایرانی فراتر از مرزبندی‌های سیاسی و جغرافیایی، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و کمک به بازگشت سرمایه‌های انسانی خارج از کشور همراه با استفاده هوشمندانه از سرمایه‌های داخل کشور، توسعه و پرورش منابع انسانی نخبه و کارآمد در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه مدیریت راهبردی، معرفی و ترویج اندیشه‌های راهبردی در عرصه کشورداری از طریق تعامل حرفه‌ای با عرصه قدرت و عرصه عمومی و تاثیرگذاری بر سطوح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری از طریق پژوهش، مشاوره، نقد و آموزش در حوزه مسایل راهبردی و فعالیت در امور عام‌المنفعه، خیریه و فرهنگی و اجتماعی صورت می‌گیرد.

ارکان تشکیل دهنده‌ی بنیاد امید ایرانیان شامل ریاست بنیاد، مجمع عمومی، شورای عالی، هیات مدیره (مدیرعامل، رییس هیات مدیره و بازرس) می‌باشد. ریاست بنیاد امید ایرانیان، آقای دکتر محمدرضا عارف، ریاست مجمع عمومی و شورای عالی و وظیفه راهبری و نظارت کلان بر مجموعه بنیاد را بر عهده دارد. مجمع عمومی متشکل از اعضای حقیقی پیوسته و اعضای حقوقی بنیاد است که وظیفه تصویب راهبردها، خط‌مشی‌ها و برنامه‌های کلان بنیاد و همچنین انتخاب اعضای شورای عالی را انجام می‌دهد. انتخاب اعضای هیات مدیره بنیاد توسط شورای عالی بنیاد امید ایرانیان صورت می‌گیرد و وظیفه تصویب موارد ارجاعی از سوی هیات مدیره و آیین‌نامه‌ها و … را بر عهده دارد. هیات مدیره بنیاد مسوول اجرای کلیه فعالیت‌های بنیاد است و برنامه‌ها و بودجه سالانه را تهیه و به شورای عالی بنیاد ارایه می‌دهد.

طبق مصوبه هیات مدیره بنیاد امید ایرانیان دو شاخه جوانان و زنان در تابستان سال ۱۳۹۲ تشکیل و فعالیت خود را آغاز نمودند. هم‌چنین کارگروه‌ها و کمیته‌های مختلف فرهنگی – اجتماعی زیرنظر هیات مدیره بنیاد در هر کدام از این شاخه‌ها تشکیل شده و فعالیت می‌کنند. شعب استانی بنیاد امید ایرانیان نیز طبق اساس‌نامه بنیاد زیر نظر هیات مدیره تشکیل می‌‌شوند و طبق آیین‌نامه مصوب شورای عالی بنیاد امید ایرانیان به فعالیت می‌پردازند.

منشور اخلاقی اعضای بنیاد امید ایرانیان

من به عنوان عضو بنیاد امید ایرانیان در پیشگاه خداوند متعال متعهد می‌شوم که :

۱- صادقانه در راه تعالی آرمان های انقلاب اسلامی و جامعه مدنی ایران بکوشم و در این زمینه حداکثر توان خویش را مصروف بدارم.

۲- به عنوان نیرو داوطلب و براساس تمایل و خواست شخصی، تخصص و توان خویش را در خدمت تحقق توسعه پیشرفت جامعه بزرگ ایران قرار دهم.

۳- رفتار در چارچوب قانون، گفتار بر مبنای صداقت و تصمیم بر مبنای عقلانیت، سرلوحه فعالیت هایم خواهد بود.

۴- می‌کوشم با رفتار و منشی مبتنی بر عدالت، انصاف و مدارا، الگوی عملی مناسبی برای دیگران باشم و از این طریق به ترویج فرهنگ مشارکت و فعالیت‌های داوطلبانه کمک کنم.

۵- به ضرورت وفاق و وحدت نظر جمعی در ارتباط با برنامه‌ها و فعالیت‌های بنیاد پای‌بند هستم و دیدگاه‌های برآمده از خرد جمعی را بر نظر فردی ارجح می‌دانم.

۶- به ضرورت وجود فضای مطلوب تضارب آرا، گفتگو و همدلی در جامعه معتقدم و می‌کوشم با سعه صدر پذیرای آراء منتقدین باشم.